Mustafa Cebecioğlu

  • Portfolyo
  • Blog
  • Fotoğraf

Fotoğraf işlemek ya da işlememek

Çağımızın mucizesi dijital fotoğrafçılık,  binlerce liralık dijital fotoğraf makinelerini elimize aldık gezer olduk. En iyi fotoğrafı çekme en iyisi olma hırsıyla bir oraya bir oraya koşturup duruyoruz. Evet yapıyoruz bunu maalesef.

Fotoğrafla ilk tanıştığım zamanlar da gruplarla vs gezerken sürekli şunun makinesi neymiş lens neymiş bakıp dururdum. Çünkü ben sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar gibi fotoğraflar çekemiyordum nedense. Önceleri makineye bahane buldum, değiştirdim. Sonra kit lense bahane buldum daha iyi lensler aldım. Allah Allah, o da ne? Ünlü fotoğraf sanatçısı x gibi fotoğraflarım ışıl ışıl durmuyordu facebookta. Bir sorun vardı ve henüz çözememiştim.
Üstelik fotoğraf eğitimi ve kompozisyon konusunda da epey eğitim almıştım.
Bir sabah uyandım diyormuşum 🙂  hayır ben sonra fark ettim ki fotoğrafları karanlık odada banyo yaptırmıyorum 🙂 e dijital fotoğrafları hangi banyoda yıkayacaktım? Monitörün sol alt köşesinden Photoshop bir gülümsedi bana. Dedim ki bunun hamamı burası. Hemen biraz ateş yakıp duman içinde tellak çekeyim 🙂 yok yok son fotoğrafımı photoshop ile açıp başladım kurcalamaya.

Öyle ya da böyle güzel fotoğraflarınızı (raw fotoğraflar) konunuzu tam olarak anlatabilmeniz adına photoshop camera raw eklentisi ile işlememiz gerekiyor. Yoksa lens ve makine değiştirmeye devam ederiz.
İşlemek derken gökyüzünü değiştirmek iki koyun çıkarıp üç eşek eklemek değil. Renk ton keskinlik vb.

Velhasıl sen nelere kadirsin photoshop denecek basitçe yapılmış iki örnek aşağıdadır. Ekleme çıkarma söz konusu olmayıp sadece camera raw üzerinde bir kaç sihirli dua okunmuştur.