Yıldız fotoğrafları her zaman büyüleyici bir görüntüye sahiptir ve çoğu fotoğrafçı bir kez olsun yıldız fotoğrafı çekmek ister.
Küçük bir araştırma yaptıklarında genellikle iyi bir makineye sahip olmaları gerektiğini düşünürler.
Yıldız fotoğrafı çeken fotoğrafçılar yıldız çekmek için gerek duyulan cihazın çok iyi bir iso performansına sahip olmasını ve geniş açılı bir objektif kullanılarak çekilmesi gerektiğini söyler.

Elbette geniş açılı bir objektif kullanırsak daha iyi olacaktır.
Fakat kurgumuzu elimizdeki lense göre yaparsak , geniş açıya çokta ihtiyacımız olmayacaktır.
Gelelim İSO performansı konusuna ,

Yıldız çekmek için bazı şartların olması gerekir, ışık olmayan bir ortamda bulunmanız gerekir.
Işık olmayan ortam şehrin hemen bitişi değildir elbette .
Çünkü şehrin ışıklarını bulunduğunuz yerden gözükmese de fotoğrafınızı çektikten sonra elde ettiğiniz karenize olumsuz etki ettiğini göreceksiniz.
Bu ortamı yakalamak için ideal yer bir köyden uzaklaşıp karanlığı yakaladığınız yerde çekmektir.
Ayrıca gök yüzünde ay olmaması gerekir , ay ışığı yıldız pozlamanızı olumsuz etkileyecektir ve yıldızların görünmesini engelleyecektir.

Gerçekten çok karanlık ve ışık kaynaklarına çok uzak olduğunuz bir yerde Samanyolunu çıplak gözle çok rahat göreceksiniz. Bu durumda yüksek iso vermenize de gerek yoktur.
Elimizde genellikle bulunan giriş seviyesindeki makineler 800 isoda çok da sıkıntı yaşamazlar.
Fakat öncelikle İSO değerinizi 400 yaparak başlayın denemeye.

Yapmanız gerekenler ;
Tripotunuzu kurmak , ve makinenizin iso ayarını 400 yapmak , ardından pozlama süresini uzatarak maksimum 25 saniye yapmak .
Diyafram değerini (F ile gösterilir) lensinizin size sunduğu en açık değere getirmelisiniz.
(Bu 18-55 kit lenslerde 18mm de 3.5 F (diyafram) değeridir.)
Tüm bunları ayarladıktan sonra ,
Netleyeceğimiz yeri belirleyip netleme yapmak , eğer lensinizde sonsuz netleme özelliği var ise netlemeyi sonsuza getirmek.
Sonsuz netleme yok ise bir el feneri ile bir yeri aydınlatmak ve orayı netleme yaptıktan sonra makinenin otomatik netlemesini manuele almanız gerekiyor.
Bir kumandanız var ise pozlamaya kumanda kullanarak yapın . Kumanda yok ise , zaman ayarlı çekim ayarından 2 saniye gecikmeli pozlama seçerek siz denklanşöre bastıktan 2 saniye sonra pozlamaya başlamasını sağlayabilir ve titreşim oluşturup karenizin bozulmasını engelleyebilirsiniz.

—–

Fotoğrafçılıkla ilgili eğitim videolarına ve Photoshop dersleri videolarını izlemek isterseniz aşağıdaki youtube kanalıma bakabilirsiniz.

Kanal Adresi : https://www.youtube.com/channel/UCOH5k5zb-lQQfieaWTrGYIg